Úvod / Články / Vybíráme dárek pro muže – jaký vybrat čaj?
Vybíráme dárek pro muže – jaký vybrat čaj?

Vybíráme dárek pro muže – jaký vybrat čaj?

Dárek pro muže může být docela oříšek. Čaj je ovšem mezi muži velmi oblíbený, takže může pomoci vyřešit problém. Muži znalci čaje jsou ovšem nároční zákazníci, takže je dobré se v čaji trochu orientovat a vyznat, abychom pořídili dárek správně. Je totiž velký rozdíl mezi tím, co pijí muži čajaři, a co chutná  naopak ženám. Muži jsou obecně podstatně konzervativnější, co se týče chutí i výběru čaje. Ve většině případů jsou milovníci klasických černých a zelených čajů bez příchutí, z aromatizovaných čajů vezmou na milost většinou jen Earl Grey nebo černé čaje s kořením. Na druhou stranu je třeba přiznat, že stále více mužů se zajímá i o byliny a nepohrdnou ani kvalitním ovocným čajem. S rooibosy už je to těžší, zde se musí jednat vyloženě o milovníka tohoto specifického čaje. Rooibosy totiž rozdělují čajaře na dvě nesmiřitelné skupiny, které rooibos buď milují nebo se mu vyhýbají.

IMG_1433 CUT.jpgMuži preferují čisté černé a zelené čaje

Čisté černé čaje – ortodoxní čajová řada

Muži jsou ve výběru čaje obecně konzervativnější, preferují více čisté pravé čaje. Proto se jim zavděčíme třeba silným černým čajem z oblasti Assamu, kde se pěstují a produkují čaje s krásnou tmavě hnědou, kaštanovou barvou a sílou. Jednou z nejznámějších oblastí pěstování čaje je Darjeeling, město v podhůří Himalájí, kde se produkuje stejnojmenný čaj, který je také černý, ale díky vysoké nadmořské výšce rostou čajovníky pomaleji a čaj z nich získaný je lehčí, perlivý, nejlepší jarní sběry jsou pak označovány za „zlaté šampaňské“ mezi černými čaji. Tyto čaje také chutnají i ženám. Šálek tohoto čaje „zlatý“, až druhé, červnové sběry se barvou i chutí více podobají Assámu. Muže také často potěší silné cejlonské čaje, v jejich hnědorudé barvě se prý zrcadlí zapadající subtropické slunce. Černé čaje ale produkuje i Čína, nejznámější oblastí jsou čaje z provincie Yunnan, která se stala také synonymem pro vyšší kvalitu čínské černé čajové produkce.

Naše čisté černé čaje v sortimentu …. Assam, Darjeeling, Cejlon, Čína a další.

Čisté zelené čaje – klasická čajová řada 

Ze zelených čajů lze pro muže vybírat hned z několika hlavních oblastí – japonské čaje, čínské čaje a čaje z Indie a Nepálu. Čína je kolébkou čaje i čajového umění, takže druhů zeleného čaje, který je mimochodem podstatně starší než jeho fermentovaná varianta, je zde nepřeberné množství. Nejznámější čínské čaje jsou čínský Gunpowder („střelný prachů), Mao Feng, Lung Ching (Dračí studna) ale také třeba Chun Mee. Japonská produkce nabízí osvědčené bestsellery – čistou organickou japonskou Senchu, odpolední Banchu (obsahuje spodní listy), speciální Kukichu (obsahuje zpracované také stonky, čímž je lehčí) a jedny z nejdražších čajů na světě – zastíněné čaje typu Gyokuro. Vrcholem japonského čajového umění je pak matcha – drcený zelený čaj na kamenných mlýnech, který se používá při japonské čajové ceremonii. Indie, Nepál i další země pak nabízejí sběry, které se leckdy vyrovnají i věhlasným lokalitám, cenově jsou ale mnohem přijatelnější.

Naše zelené čisté čaje v sortimentu …. Čína, Japonsko, Indie, Nepál, Jižní Korea a další …

IMG_1820.jpgMuži a aromatizované pravé čaje

Jak již bylo řečeno, jsou muži ohledně aromatizovaných čajů zdrženlivější. Z černých ovoněných čajů berou na milost hlavně klasický Earl Grey s příchutí citrusového bergamotu. Dále jim pak mohou zachutnat čaje s kořením, které podtrhne kořeněnou chuť pravého černého čaje. Ideální tak může být indická másala. Z oblasti zelených aromatizovaných čajů je nejznámější čínský Jasmínový čaj. U posledně jmenovaného je dobré zjistit, zda ho obdarovaný má v oblibě, jasmínový čaj je totiž specifický chutí i vůní, a tak bychom se mohli ve výběru dárku snadno zmýlit. Zelený ovoněný čaj, kterým se můžeme zavděčit i v pánské společnosti je také Le Touareg nebo Marocká máta. Jedná se o čaje, které jsou smíchány s mátou, v prvním případě s vysoce kvalitním mátovým olejem, ve druhém případě přímo s lístky máty. Tyto čaje jsou oblíbené v oblasti severní Afriky, v Maroku, Alžíru a Tunisu a jsou ideální jak v horkých letních dnech, tak v zimě, vždy teplé.

Aromatizované čaje v našem sortimentu ...

Ovocné čaje, rooibosy a byliny jako dárek pro muže

Je potěšující zprávou, že řada mužů má zálibu i v bylinách. Oblíbené jsou relaxační čaje nebo čaje na zlepšení spaní, případně jiných zdravotních obtíží. Obdobně platí i pro ovocné čaje, i když zde je opět na místě připomenout, že bychom měli vypátrat, zda dotyčný ovocné čaje vůbec pije. Ovocné čaje obsahují fruktózu a jsou přirozeně nasládlé, což nemusí řadě mužských konzumentů vyhovovat. To samé platí i o medových rooibosech, které jsou obecně známé tím, že jste buď jejich velkými fanoušky, nebo je moc nemusíte.

Ovocné čaje v našem sortimentu ... / Bylinné čaje v našem sortimentu ... / Rooibosy v našem sortimentu ...

Pozor na dárky pro lidi, kteří dbají o zdravou výživu a životosprávu

Na závěr je ještě dobré připomenout, jak vybírat dárky pro vyznavače zdravého životního stylu. V našem sortimentu je dobré pohlídat u čajů BIO certifikaci, která zaručuje, že čaj pochází z ekologického zemědělství a rostlina byla ošetřována a hnojena pouze přírodními prostředky. Produkt, který takto vznikl, je zcela organický a splňuje nejpřísnější kritéria kvality. BIO produkce se doporučuje i všem, kdo musí ze zdravotních důvodů hlídat obsah nejrůznějších látek v potravinách, ať už se jedná o alergiky nebo lidé s ekzémy.

Dárková balení v našem sortimentu

11296_Vánoční zelený čaj 200.jpgVánoční dárková balení ...

Čaj jako dárek pro muže ...

Čaj jako dárek pro ženy ...

-mp-

< Zpět na přehled