Úvod / Články / Moringa – kouzelný ayurvédský „strom života“
Moringa – kouzelný ayurvédský „strom života“

Moringa – kouzelný ayurvédský „strom života“

Moringa aneb "strom života" je známý lidstvu od pradávna pro své mnohé dobré vlastnosti. Původně pochází z podhůří Himalájí, v době koloniálních impérií se rozšířil do celého indického subkontinentu, Arabského poloostrova i do Afriky a Austrálie. Ve své domovině je především list tohoto stromu velmi ceněný v ayurvédské medicíně, neboť obsahuje vysoké množství vitamínů, minerálů a proteinů. používají se ale i jiné části stromu, jako jsou květy, plody (lusky), semena a dokonce i kořeny. Využití je široké od kuchyně až po ayurvédskou medicínu. V našem sortimentu list moringa s nejvyšším obsahem blahodárných látek kombinujeme s jemným ovocem - jahodou.

Původ a historie "stromu života"

Moringa (bot. Moringa oleifera) patří do rodiny brukvotvarých a roste v mnoha zemích kolem rovníku. Nejvíce se vyskytuje na indickém subkontinentu, Arabském poloostrově a v subtropických oblastech Afriky. Původně tato rostlina pochází z Himalájí, až v době rozmachu kolonií se rozšířila do všech vyjmenovaných oblastí včetně Austrálie. Strom moringa je teplomilný a dobře snáší období sucha v tropických a subtropických oblastech. Může dorůstat až výšky 20 metrů, volně roste nebo na plantážích, kde se z důvodů sběru zastřihává na velikost keře.

Moringa.jpgHistorické doložení moringy

Přesto, že je tento druh stromu pro mnoho milovníků čaje zatím spíš neznámý, jsou dochované záznamy staré 5.000 let o používání moringy už ve starověku. Při vykopávkách ve starém Egyptě byly nalezeny kořeny, semena, listy, květy i lusky této rostliny ve starých faraónských hrobech, které byly zemřelým uloženy do hrobů. Do faraónských hrobů byly ukládány pouze předměty vysoké hodnoty, proto se dá předpokládat, že i tento strom si naši předci velmi cenili.

Léčivé účinky stromu moringa

V Indii se moringa používá jako léčivá rostlina. Všechny její části (listy, květy, semena, lusky, kořeny) lze používat, zjistilo se ale, že nejvíce živin a blahodárných látek obsahuje list stromu. Listy se v Indie konzumují za syrova nebo v salátech, občas jako příloha. Listy syrové nebo vařené jsou velmi vydatnou stravou bohatou na vitamíny, minerály i proteiny. Lusky se také vaří, květ a list suší. Kořen stromu někdy v indické kuchyni nahrazuje křen.

V našich zeměpisných šířkách se rostlina nedá vypěstovat, proto se setkáváme s její formou v prášku nebo v kapslích a tabletách jako léčivo pro detoxikaci organismu, proti stárnutí buněk i pro zlepšení imunity. Kromě toho se listy moringy od pradávna suší a připravuje se z nich vynikající čaj. Čaj se pije samostatný nebo se přimíchává do směsí. je nedílnou součástí ayuvédských byliných čajů.

 

Moringa list.jpgČaj z listu moringa

Stejně jako strom moringa pochází i zvyk přípravy a pití čaje z listu moringa z Himalájí. Typicky oválné, plně zelené listy se v Indii se každoročně sbírají ručně. Při tom musí sběrači postupovat obzvlášť opatrně, aby v listu zůstaly zachovány blahodárné látky. Po delší době sušení je možné ze sušeného listu připravit velmi chutný čaj.

Moringa v našem sortimentu

V našem sortimentu naleznete list bájného stromu moringa v jeho čisté podobě Moringa a v ovocné směsi Jahoda – Moringa, kterou tvoří kromě výše zmíněného listu stromu také ovocný základ – jablko, šípek, ibišek, červená řepa, jahody a pomeranče, okvětní lístky pomeranče. Tento čaj je sezonní letní čaj, v sortimentu ho nalezneme od června do konce srpna. Je vhodný také na přípravu ledových čajů. Chci vědět více …

-mp-

< Zpět na přehled