Úvod / Články / Maté BIO - zelené zlato jihoamerických indiánů
Maté BIO - zelené zlato jihoamerických indiánů

Maté BIO - zelené zlato jihoamerických indiánů

Maté (někdy yerba maté)– často nazývané jako zelené zlato jihoamerických indiánů – je velmi oblíbený národní nápoj původních obyvatel Jižní Ameriky, dnes především v Argentině a Uruguayi. Jedná se „čaj“ připravený z listů stálozeleného stromu „cesmíny paraguayské“, jehož účinky objevili místní indiáni dávno před příchodem evropských kolonizátorů. Maté se hojně popíjelo v dobách míru ale i válek, kdy svým silným povzbuzujícím účinkem pomáhalo překonávat válečné útrapy, hladomory a velké fyzické i psychické výkony. I dnes je tento nápoj nejen v Jižní Americe trendy, popíjí se tradičním způsobem nebo se v moderní kuchyni připravuje za tepla  i za studena právě pro své blahodárné účinky.

Cesmína paraguajská – stálozelený strom

Listy cesmíny paraguayské mají vysoký obsah přírodního teinu, látky, která je obsažena kromě maté také v pravém čaji (čajovníku), kávě (kofein) nebo i v guaraně. Tím se maté řadí mezi několik málo přírodních povzbuzujících látek, které moderní doba znovu objevila pro dnešního konzumenta. Kromě kofeinu (nebo-li mateinu) se v listu nachází celá řada prospěšných minerálních látek (hořčík, draslík, vápník, železo atd.) a vitamínů (A, B, C, E). Obsahuje také vysoké množství antioxidantů a podporuje funkci ledvin a imunitní systém.

09 Maté 1198.jpgZelené maté jako čaj – účinky na spalování

Oblíbené pro moderního člověka se maté stalo hlavně poté, co vešla ve známost jeho schopnost potlačovat pocit hladu. Tím se dostalo do povědomí řady moderních metod, které mají za úkol urychlit spalování a zlepšit kondici a odbourávání tuků a dalších nežádoucích látek v těle. Dnes se používá maté buď samotné (viz náš sortiment Maté BIO) – připravit lze tradičním způsobem do kalabasy a pít bombilou, nebo ve směsích (viz Dobré ráno babky kořenářky BIO, Postní bylinný čaj BIO, Sencha bezesných nocí BIO atd.). Čaje připravené za pomoci maté, ať již jako hlavní ingredience nebo jako příměs, mají tu čarovnou moc, že pomáhají organizmu odlehčit, zhubnout a pročistit.

09 Maté kalabasa.jpgZelené maté a jeho příprava

Tradiční příprava maté je do vydlabané tykve tzv. „kalabasy“. Nápoj se srká brčkem, tzv. „bombilou“, která svým tvarem (na konci je silnější a obsahuje dírky) dokonale oddělí maté od nálevu, takže si ho můžeme skvěle vychutnat. Kalabasa se naplní sypkým maté asi do poloviny, případně do tří čtvrtin. Poté se otvor nádoby zakryje rukou, převrátí se a protřepe se. Na dlani vám ulpí část prachové složky maté (pokud vám maté prach vadí při pití, lze koupit prosité maté bez prachové složky, někdo naopak maté prach schválně přidává). Toto můžete udělat několikrát a na závěr obrátíte kalabasu na stranu, tak aby se maté shromáždilo na jedné straně nádoby. Následně nádobu postavíte a maté by mělo vytvořit kopeček, svažující se od vrcholu nádoby na jedné straně až na dno. V tuto chvíli se maté zalije trochou studené vody. Tím zajistíte, že maté po zalití horkou vodou "nespálíte". Po několika minutách do kalabasy zasunete bombillu tak, že ji zastrčíte do svahu, který tvoří maté, a od té chvíle už ji nevytahujete. Pak se vše zalije horkou, ale ne vařící vodou (cca 80 °C) tak, aby se nezbořil svážek a nad hladinou zůstal malý ostrůvek suchého maté. Maté se neslévá a lístky se ponechávají v nádobě po celou dobu pití (z toho důvodu se používá pro pití bombilla). Ortodoxní příznivci pijí maté bez příchuti, ale lze jej ochutit karamelem, cukrem, sirupem, medem nebo citronem.

Zelené MATÉ BIO zakoupíte v našem sortimentu ZDE ...

-mp-

< Zpět na přehled