Úvod / Články / Jarní detoxikační čaje - zelené čaje a byliny
Jarní detoxikační čaje - zelené čaje a byliny

Jarní detoxikační čaje - zelené čaje a byliny

Jaro volá po očistě! Uklízí se doma, na ulicích, na zahrádkách a k tomu patří i jarní očista organismu. I v našem sortimentu máme čaje vhodné pro jarní detoxikaci. V zásadě můžete vybírat ze dvou skupin – z čistých zelených čajů a z bylinných směsí. Své účinky na pročištění organismu má ale i brazilské maté nebo řecký horský čaj. Záleží tedy na nás, co si z nabídky vybereme a jak svému tělu pomůžeme k přirozené očistě..

Zelené sypané čaje – prastarý zdroj antioxidantů

První velkou skupinou čajů, které mohou pomoci při očistné kůře organismu, jsou čisté zelené čaje. Jsou od pradávně ceněny právě pro své blahodárné účinky na lidské tělo, které moderní doba podpořila řadou výzkumů. Pravidelné popíjení zeleného čaje zásobuje organismus nejen pitným režimem, ale také řadou látek, z nichž nejdůležitějí pro očistu těla jsou antioxidanty. Ty pomáhají při odbourávání řady nežádoucích látek v těle. Čistý zelený čaj je díky své úpravě (zabránění oxidace napaření, sušením, nebo ohříváním v pánvi) bohatý právě na tyto látky a proto pro jarní, detoxikační nebo i hubnoucí kůry velmi vhodný.

Japonské čaje sencha

Japonsko nabízí jako jedna z nejznámějších producentů čaje řadu čajů vhodných pro detox. Nejznámější a nejrozšířenější čaj je SENCHA, v našem sortimentu v čisté BIO kvalitě – Japan Sencha BIO  nebo Japan Sencha Extra Fine BIO. Při zpracování tohoto čaje se vybrané čajové lístky napařují, čímž se zabrání fermentaci. Tento způsob je natolik šetrný, že list v sobě zachovává řadu zdraví prospěšných látek a čaj obsahuje i krásné svěží, čerstvé aroma, travnatou chuť, někomu může připomínat seno, čerstvě posečenou trávu nebo mořské řasy.

00 Matcha ilustrační.jpgMatcha – nejvyšší čajové umění, největší zdroj antioxidantů

Vrcholem čajového umění je výroba a příprava práškového zeleného čaje MATCHA. V našem sortimentu opět ve špičkové kvalitě a s BIO certifikací. Pro výrobu čaje MATCHA se používají speciální sběry, často zastíněné, takže list čajovníku v sobě obsahuje to nejlepší z čaje. Sběry se šetrně suší, aby se následně celý list zpracoval na kamenném – granitovém – mlýnku v práškový čaj. Ruční namletí tradiční MATCHA na kamenném mlýnku je zdlouhavý proces, při kterém se nesmí pospíchat, jinak by se drcený čaj mohl snadno spálit. Proto namletí cca 30 g trvá zhruba jednu hodinu a pravá japonská MATCHA tak svou cenou nejde nikdy pod 15 EUR / ks (30 g). MATCHA patří mezi nejdražší čaje, ovšem obsah antioxidantů je v tomto zeleném zázraku zdaleka nejvyšší, čímž je nesmírně vhodný jako podpůrný pitný režim pro detoxikační kůry a redukční diety. MATCHA v našem sortimentu naleznete ZDE …

Čínské zelené čaje pro očistu organismu

Také čínské zelené čaje jsou vzhledem ke svému zpracování vhodné pro jarní detoxikaci. Chuťově ale mohou být trochu „kouřové“ a „natrpklejší“, protože se u nich fermentaci zabraňuje především zahříváním, tradičním způsobem v pánvi. I u těchto čajů je vysoký obsah antioxidantů a dalších látek vhodných pro čistění organismu. Vybírat můžeme z netypičtějších zástupců jako je CHINA LUNG CHING BIO, China Mao Feng BIO, China Chun Mee BIO. Na jarní detox lze použít i čínský GUNPOWDER, pro jeho vysoký obsah teinu je ale nutné mít na paměti, že není moc vhodný na večer a před spaním.

Bylinné čaje pro detoxikaci

V dobách, kdy Evropané ještě neměli k dispozici pravé zelené čaje, ovládaly nabídku léčivé byliny. Naši předkové měli v přírodě řadu zdrojů pro léčbu i prevenci nejrůznějších nemocí a neduhů, včetně jarní očisty. Detoxikace organismu byla tehdy přirozeně spojena s náboženským životem a posty, které byly drženy před velkými církevními svátky. Dva nejdůležitější svátky spojené s postem byl jarní půst před velikonocemi, který trval 6 týdnů, druhý byl adventní půst, který se držel 4 týdny před vánoci. Proto se dodnes zachovaly zvláště ve starých klášterních knihovnách receptury pro postní bylinné čaje.

01 Postní bylinný čaj BIO CUT 400.pngPostní bylinný čaj podle staré klášterní receptury

Jedním z našich čajů, který je inspirován starou klášterní recepturou, je Postní bylinný čaj BIO. Obsahuje klasické klášterní byliny jako je oves, přeslička, kopřiva a meduňka, známé pro své zklidňující a čistící účinky. Směs je obohacená o kousky jablek, které působí blahodárně na trávicí soustavu a spolu s fenyklem podporují peristaltiku. Zajímavé je použití květů levandule, slézu, růže a měsíčku lékařského. Naši předkové dobře znali přednosti těchto jemných kvítků. Nakonec je směs doplněná o jihoamerické maté – list cesmíny paraguajské. Tato bylina je od pradávna používána místními obyvateli jako nápoj při válkách a hladomorech, protože obsahuje kofein, působí povzbudivě a potlačuje pocit hladu.

Čaje s konopím, Řecký horský čaj a ayurvédské čaje na očistu

Konopné čaje jsou velké téma – podrobný článek o konopí a konopných čajích v našem sortimentu naleznete ZDE. Bylinná směs Konopný Hans BIO, která se v našem sortimentu skládá z 90% z listů konopí, se nazývá Konopný Hans BIO. Konopí zklidňuje a v čaji působí také jako čistící látka, vhodná pro očistnou kůru. Řecký horský čaj BIO, který roste zásadně divoce na Peloponéském ostrově v horských oblastech, byl také znovuobjeven v moderní době pro své antioxidační, zklidňující a čistící účinky. Stejně jako ayurvéda a její bylinné směsi, z nichž můžeme doporučit PITTA BIO – směs následujícího složení: citronová tráva, máta, listy maliníku, kardamon, lékořice, lístky růže a slézu. Více o Ayuvédských čajích ZDE …

-mp-

 

< Zpět na přehled