Úvod / Články / Jak vybrat sypaný čaj pro sebe i jako dárek aneb nebojte se sypaného čaje!
Jak vybrat sypaný čaj pro sebe i jako dárek aneb nebojte se sypaného čaje!

Jak vybrat sypaný čaj pro sebe i jako dárek aneb nebojte se sypaného čaje!

Máte rádi čaj, ale nevíte, jak sypaný čaj správně vybrat? Stačí pár základních znalostí a můžete si v nepřeberné nabídce sypaných čajů, které mají vyšší kvalitu i lepší cenu, velmi dobře vybírat. Celý čajový sortiment totiž obshuje čaje pravé - čisté zelené, černé a bílé čaje, čaje aromatizované nejrůznějším způsobem (BIO čaje i konvenční aromata), dále čaje ovocné, čaje bylinné i africké rooibosy. O dalších specialitách typu brazilské maté, pravý řecký horský čaj, indická másala atd. ani nemluvě. Při výběru sypaných čajů navíc ušetříte peníze za zbytečné balení porcovaných čajů, současně šetříte přírodu a ještě uděláte něco pro své zdraví. Čaje jsou také oblíbeným dárkovým zbožím, protože je pijeme všichni a dlouho vydrží. Je dobré vědět, jak čajový dárek správně vybrat.

09 - Jak vybrat sypaný čaj 1 CUT mini.jpgVybíráme čaje pro sebe

Při výběru čaje pro vlastní konzumaci by měl člověk vycházet ze svých chutí. Ať rádi pijete ovocné čaje, africké rooibosy nebo byliny anebo milujete čaje klasické zelené, černé a bílé, zcela jistě vybírejte na začátek mezi nimi. Jedním z důvodů je čas, který čaji věnujete a staré známé rčení, že k některým čajům (zvlášť čajům ortodoxní řady - čistým černým a zeleným) je potřeba se "propít". Později můžete experimentovat, ideálně formou vzorků zdarma.

Ve specializovaných obchodech s čajem by Vám měli prodavači umět s výběrem pomoci. Profesionální znalec čaje zákazníkovi nic nepodsouvá, spíš naslouchá jeho přání a snaží se mu ze svého sortimentu vybrat to nejlepší. Žádný čaj nehaní, neboť ve světě čaje platí zlaté pravidlo – co chutná mně, nemusí chutnat tobě, a přesto to nevadí. Není čaje špatného, je jen čaj špatně vybraný, nevhodně skladovaný nebo nekvalitní. Každý kvalitní čaj najde svého milovníka.

09 - Jak vybrat sypaný čaj 2 CUT mini.jpgSledujte barvu a vůni, ptejte se na složení a na původ čaje, správně skladujte

Při samotném výběru čaje sledujte především suchý list, jeho barvu a vůni, je-li možné čaj ochutnat, tím líp. Nechte si od obsluhy vysvětlit složení čaje, u aromatizovaných čajů způsob ovonění. U pravých čajů se ptejte na původ a dobu sběru čaje, zajímavé je, zda čaj pochází z jedné čajové zahrady nebo se jedná o tzv. „blend“ – výběr z více plantáží. BIO čaje mají mít certifikaci a označení logem BIO produkce. Důležitá je i příprava čaje v domácím prostředí. Nechte si přípravu vysvětlit, na obale čaje by měla být také uvedená.

Klíčové je skladování čaje. Správné skladování rozhoduje u všech druhů čaje o jeho chuti a trvanlivosti. Je dobré vidět, jak se k čaji chová samotný prodejce, např. jak ho skladuje. Sypaný čaj je silně fotosensibilní (citlivý na světlo), proto je nutné ho chránit před světlem – ať umělým nebo přírodním - ideálně v dózách, které světlo vůbec nepropustí. Prodejci čaje by měli jít sami příkladem.

09 - Jak vybrat sypaný čaj 3 CUT.jpgVybíráme čajový dárek – muži versus ženy

Čaj je oblíbeným dárkovým zbožím, protože má dlouhou trvanlivost a pijeme ho téměř všichni, takže je univerzálním dárkem. Přesto je dobré při výběru dárkových balení čaje pamatovat na pár jednoduchých pouček, jak čaje vybírat.

Základním rozdílem je výběr čaje pro muže nebo pro ženu. I když existují výjimky, tak pro většinu mužů platí, že jsou konzervativní, mají rádi čaje čisté, tzv. ortodoxní – čisté černé a zelené čaje. Z aromatizovaných čajů pak Earl Grey nebo čaje s kořením. Ženy naopak často rády experimentují s vůněmi, nevadí jim v čaji další příměsi – ovoce, květy a koření, nezaleknou se kokosu, bambusu ani karamelu v čaji.

Základním vodítkem při výběru čajových dárkových balení tedy je, pro koho je určen. Opět platí, že v dobrém, specializovaném obchodě s čajem, Vám obsluha s výběrem dárkového balení poradí.

Markéta Puzrlová, specializovaná prodejna čaje TeeGschwendner

< Zpět na přehled